F.A.Q. - často kladené dotazy

Z Nagano.cz - OK0NAG
Přejít na: navigace, hledání

Q: Projekt HAM Serveru NAGANO se mi velmi zalíbil, chci nějak přispět na jeho provoz. Jak na to ?
A: Děkujeme za zájem a těší nás, že se Ti služby serveru zalíbily. Je možné finančně přispět na naše konto u Rady Sysopů sítě packet radio:

Číslo konta: 1577630001/5500 Variabilní symbol pro NAGANO: 4427. Adresa majitele účtu je Rada Sysopů, Guthova 266, Ondřejov. Pohyby na účtu jsou zcela transparentní, najdete je na http://ucto.rsys.cz/pohyby.php .

Příspěvek je ryze dobrovolný. Samozřejmě je možné přispět i materiálně nebo osobně.


Q: Chtěl bych se stát registrovaným uživatelem serveru NAGANO. Jak na to ?
A: Nejdříve je třeba abys byl(a) licencovaným radioamatérem s platnou radioamatérskou značkou nebo posluchačským číslem. Dále je potřeba seznámit se s pravidly provozu HAM Serveru NAGANO a souhlasit s nimi předem daným způsobem. Zde jsou odkazy na potřebné stránky: Nabídka služeb HAM Serveru NAGANO Pravidla provozu HAM Serveru NAGANO


Q: Nefunguje mi připojení na nagano.cz a jeho služby. Co mám dělat ?
A: Nabízí se mnoho odpovědí a možností, pojďme si jednotlivé varianty blíže upřesnit:

  • Nejdříve zkontroluj svoji stranu, zda je vše v pořádku. Tedy jestli Ti funguje připojení na Internet. Vyzkoušej adresu www.nagano.cz ve svém web prohlížeči. Funguje ? Pokud ano, server NAGANO žije a je velmi pravděpodobné že s ním i všechny nabízené aplikace a služby. Pokud tedy nefunguje pouze jedna z aplikací - web bbs, web cluster nebo třeba telnet připojení do gejtu, je nutné zjistit, jestli Ti nestojí v cestě do Internetu nějaký firewall (rozuměj filtr), přes který se uskutečňuje veškeré spojení na Internet. Často se stává, že správci místní sítě LAN blokují porty s číslem >1024. Přitom web bbs komunikuje na portu 8080, web cluster na portu 41112. Zkus se dohodnout s administrátorem místní LAN sítě, aby Ti umožnil přístup. Pozor, administrátoři firemních LAN ale nebývají vždy vstřícní.
  • Nefunguje ani www.nagano.cz ve web prohlížeči. Pokud Ti funguje připojení na Internet a nefunguje pouze adresa nagano.cz, je možné, že přestal fungovat doménový server našeho providera, kde je uložený záznam o doméně nagano.cz. Vyzkoušej zadat ve svém prohlížeči IP adresu NAGANA: 82.99.173.24. Pokud toto funguje, zkus tuto IP adresu dočasně použít místo domény nagano.cz.

Q: Jak se korektně odhlásím z WEB BBS OK0NAG-8 ?
A: V hlavní nabídce WEB BBS klikni vpravo na odkaz "Odhlásit se". U některých prohlížečů to ale nefunguje správně, nepodařilo se nám zjistit příčinu. V tom případě je korektní, pokud se nebudeš odhlašovat, BBS to nevadí.


Q: Zapomněl jsem přístupové heslo od svého účtu. Co mám dělat ?
A: V tomto případě kontaktuj prosím SysOpa Honzu OK1FUL ok1ful (at) nagano.cz


Q: Používám často WEB BBS OK0NAG-8, ale nedostávám do ní žádné osobní zprávy. Proč ?
A: Zřejmě nemáš nastavenou domácí BBS na OK0NAG-8. Přihlaš se tedy do BBS a zadej zde příkaz: MYBBS OK0NAG

BBS odpoví, že jsi změnil svoji domácí BBS na OK0NAG.#BOH.CZE.EU a tuto zprávu BBS rozešle do všech BBS po světě.


Q: Píši často do veřejných rubrik WEB BBS OK0NAG-8, ale nedostávám žádné nebo jen ojedinělé odpovědi. Proč ?
A: Je možné, že tvé příspěvky do BBS nikoho neoslovily :-) Pravděpodobnější ale bude skutečnost, že jsi opomněl připojit ke zprávě tzv. rozdělovník. Ten určuje, kam se zpráva bude dále šířit. Rozdělovník @OK zajistí, že tvoje zpráva ve veřejné rubrice se rozešle do všech BBS v Česku i na Slovensku. Podobně rozdělovník @EU zajistí směrování do všech BBS v Evropě (tedy nejen státy Evropské Unie). Vždy platilo pravidlo, že zprávy s rozdělovníkem @OK píšeme v češtině, s rozdělovníkem @EU nebo @WW pak v angličtině. Pokud tedy budeš psát zprávu do veřejné rubriky, nezapomeň na rozdělovník, jinak tvá zpráva zůstane jako lokální na BBS OK0NAG-8 a přečte si ji jen málo lidí.

Příklad:

OKINFO@OK
BAZAR@OK
APRS@EU
PACKET@WW
...

Q: Rád bych si na NAGANU zřídil vlastní HAM WEB prezentaci s doménou III.řádu. Jak na to ?
A: Jako registrovaný uživatel HAM Serveru NAGANO máš možnost zřídit si vlastní HAM WEB prezentaci neomezené velikosti. S registrací na NAGANU získáváš automaticky i doménu III.řádu typu mojecall.nagano.cz. Nyní k tomu, jak aktivovat své stránky:

  • připrav si úvodní HTML stránku index.html s potřebnými odkazy
  • soubor index.html nahraj pomocí FTP do adresáře public_html, který máš ve svém domovském adresáři na NAGANU</li>
  • pokud jsi dodržel název úvodní stránky index.html, zařadí se tvoje prezentace automaticky na seznam stránek domácích uživatelů NAGANA. Tento seznam najdeš po kliknutí na odkaz Uživatelé na v levém sloupci.
  • nyní můžeš plně využívat domény mojecall.nagano.cz

Q: Přihlašuji se k OK0NAG-11 (nagano.cz TCP port 23) program Putty. Po zadání značky a hesla se okno ukončí. Co s tím?
A: V konfiguračním okně programu putty je na první záložce volba Close window on exit. Nastav ji na Only on clean exit případně na never. Okno by mělo zůstat i po odpojení a měl by se ti zobrazit důvod odmítnutí přístupu.